Zadzwoń! 730 700 016

Pompy ciepła

Dlaczego nasze pompy ciepła?

Pompy ciepła
najlepszych marek
Mitsubishi, Nibe, Panasonic i Kaisai

Kompleksowy
montaż

Pomoc
w uzyskaniu Dotacji
Czyste Powietrze

Finansowanie bankowe do 120 miesięcy oprocentowanie jedynie 4,5 % RRSO

Zasada działania pompy ciepła powietrze - woda

Pompa ciepła składa się z dwóch zasadniczych urządzeń. Jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Najprostszy podział pomp ciepła powietrze woda to typ split i typ monoblok.

 

W pompach typu split wymiana ciepła następuje w jednostce wewnętrznej, a jednostka zewnętrzna i wewnętrzna jest połączona ze sobą instalacją gazową.

 

W pompach typu monoblok wymiana ciepła następuje w jednostce zewnętrznej. W zależności od modelu i producenta jednostka wewnętrzna jest obecna lub nie. Urządzenie zewnętrzne i instalacja centralnego ogrzewania jest połączona instalacją wodną.

 

Niezależnie od typu pompy zasada działania jest podobna. Około 75% energii pochodzi z … powietrza, pozostałe 25% to energia elektryczna. Pompa usuwa ciepło z powietrza i przenosi je na wodę, którą podgrzewa (centralne ogrzewanie i ciepła woda użytkowa). Wewnątrz jednostki zewnętrznej znajduje się sprężarka, która jest sercem pompy. Wykorzystuje ona proste prawo fizyki: przy rozprężaniu gazu następuje utrata energii, czyli chłodzenie - to samo zjawisko można zaobserwować przy używaniu dezodorantu, natomiast przy sprężaniu występuje dodatni bilans energetyczny zatem ogrzewanie. Energia ta zostaje następnie przekazana z czynnika gazowego na wodę, która znajduje się w instalacji centralnego ogrzewania. Przy wyjątkowo niskich temeperaturach zewnętrznych pompa ciepła traci na swojej efektywności. Wtedy w urządzeniu samoczynnie włącza się grzałka która w “sztuczny” sposób umożliwia dalszą pracę całego systemu. Najlepsze pompy ciepła mogą utrzymywać w sposób samodzielny zadaną temperaturę w budynku do –12°C na zewnątrz a we współpracy z grzałką do -28°C.

 

Działanie pompy ciepła wydaje się nieprawdopodobne. Jednak to samo zjawisko tyle że odwrotne umożliwia działanie lodówki lub klimatyzacji.

 

Technologia pomp ciepła nie jest nowatorska. Znana jest już od 1824 roku, a pierwszy raz zastosowana została w ogrzewaniu w 1945 roku. Rynkowi potentaci jak Biwar (pompa Nibe) czy Panasonic produkują pompy ciepła jakie znamy dzisiaj od lat 70 ubiegłego wieku.

Jak pompa ciepła ogrzewa budynek?

Pompa ciepła pracuje w sposób ciągły i równomierny. Dzięki termostatom pokojowym i zewnętrznym utrzymuje wewnątrz budynku zadaną przez użytkownika temperaturę na przykład 23°C. Użytkownik nie musi wnikać w temperaturę ogrzewania – jak w większości tradycyjnych urządzeń grzewczych. Pompa sama dobiera parametry swojej pracy. Istnieje możliwość zaprogramowania urządzenia w taki sposób, żeby pracowało głównie w godzinach pracy instalacji fotowoltaicznej lub w godzinach tańszej taryfy nocnej.

Pompa ciepła - dla jakich budynków jest
odpowiednim źródłem ciepła?

Wbrew obiegowej opinii pompy ciepła nie są ściśle związane z nowym budownictwem. Warunkiem koniecznym żeby pompa ciepła pracowała odpowiednio i adekwatnie do potrzeb ogrzewała budynek jest to żeby był on dobrze docieplony. W szczególności posiadał szczelne okna, izolacje cieplną dachu i ścian. Dobre wysokotemperaturowe pompy ciepła wytwarzają temperaturę do 55-60 stopni. Żeby uświadomić sobie ile to jest można mieć na uwadze, że przy 60°C następuje ścianie białka jajka. Jeżeli w tej chwili podczas wielkich mrozów nie masz na kotle wyższych temperatur to pompa ciepła jest dla ciebie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pompy ciepła?

W mnogości sprzętu dostępnego na rynku warto wiedzieć na jakie cechy pomp ciepła warto zwracać uwagę przy wyborze rozwiązania dla siebie. Pompa ciepła powinna być przecież ekonomiczna i niezawodna a jej głównym zadaniem jest to żeby odpowiednio ogrzała budynek. Te cechy to:

 • Temperatura wyjściowa pompy: niskotemperaturowa (do 45°) czy wysokotemperaturowa (do 55-60°)
 • Sezonowa efektywność grzewcza pompy SCOP – ile prądu zużyje pompa w ciągu sezonu grzewczego – im wyżej tym lepiej
 • Minimalna temperatura pracy pompy – najlepsze urządzenia są w stanie utrzymać zadaną temperaturę w budynku przy –20° a nawet -28°
 • Czy pompa jest inwerterowa. Obecność inwertera zwiększa żywotność urządzenia, optymalizuje jego pracę a co za tym idzie ilość zużytej energii.
 • Pompa jest 1-fazowa czy 3-fazowa? Pompa jednofazowa o mocy 9kW obciąży domową instalacje elektryczną 3 razy bardziej niż pompa o mocy 9kW trzyfazowa.
 • Czy pompa ma możliwość chłodzenia?
 • Głośność pracy urządzenia
 • Czy producent lub wykonawca przeprowadza przeglądy urządzenia? Raz w roku należy przeprowadzić przegląd/serwis w celu przeczyszczenia i zoptymalizowania pompy
 • Długość gwarancji
 • Wiarygodność i doświadczenie producenta

Nasza kompleksowa oferta

Naszym klientom oferujemy pompy ciepła renomowanych marek

Mitsubishi

Nibe

Panasonic

Kaisai

Pełen zakres usług

Rozumiemy, że sprawa odpowiedniego doboru pompy ciepła i właściwie wykonanego montażu jest kluczowa. To urządzenie ma przecież zapewnić ciepło w domach naszych klientów przez wiele lat. Dlatego oferujemy pompy ciepła z kompleksowym montażem poprzedzony audytem i dokładnym wybadaniem potrzeb klienta. W ramach kompleksowej usługi:

 • Pompa ciepła - jednostka zewnętrzna i wewnętrzna (hydrobox lub all in)
 • Transport i zamontowanie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej pompy
 • Wszystkie niezbędne akcesoria hydrauliczne i montażowe
 • Bojler i bufor (w razie konieczności)
 • Okablowanie i zabezpieczenia elektryczne
 • System sterowania pompą ciepła w tym termostaty pokojowe i zewnętrzne, centrala sterująca
 • Roboty hydrauliczne i gazowe
 • Roboty elektryczne
 • Uruchomienie pompy, test szczelności oraz instruktarz użytkowników
 • Pomoc w uzyskaniu dotacji Czyste Powietrze

Naszym klientom złożymy również ofertę montażu lub rozbudowy instalacji fotowoltaicznej w celu zapewnienia darmowego zasilania pompy ciepła.

Dlaczego warto zamontować pompę ciepła?

Efektywność

Pompa ciepła jest najbardziej efektywnym elektrycznym urządzeniem grzewczym

Ekonomia

W okresie żywotności zwróci się wielokrotnie

Ekologia

Ogrzewanie zeroemisyjne

Bezpieczeństwo

Zabezpieczenie przed wzrostem cen opału lub gazu

Komfort

Koniec z czasochłonną obsługą pieca

Pompa ciepła, najtańsze ogrzewanie?

Pompy ciepła są najbardziej efektywnym ogrzewaniem elektrycznym. Potrzebują około 3 razy mniej prądu niż klasyczne piece eklektyczne i 2 razy mniej prądu niż piece indukcyjne. Oznacza to że pompa ciepła jest bardzo tania w eksploatacji.

 

Zastosowanie taryfy G12 lub G13 spowoduje jeszcze większe obniżenie kosztów energii o około 20-30%. A założenie instalacji fotowoltaicznej o odpowiedniej mocy gwarantuje darmowe ogrzewanie.

Darmowe ogrzewanie - połączenie pompy ciepła
i instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, który jest najbardziej uniwersalnym medium energii, prąd ten może zasilić pompę ciepła. Ponieważ fotowoltaika pracuje w dzień, a w ciągu roku głównie w sezonie letnim to darmowe korzystanie z pompy ciepła zapewnia rozliczenie prosumenckie – “magazynowanie” nadwyżek w zakładzie energetycznym. Zimą w okresie grzewczym pompa ciepła będzie korzystała z prądu właśnie z tego “magazynu”. Latem kiedy pompa ciepła produkuje wyłącznie ciepłą wodę użytkową korzysta wyłącznie z czystej energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne.

fotowoltaika
Dotacje na pompy ciepła

Przy zakupie pompy ciepła można liczyć na dotacje i ulgi

Program

Czyste Powietrze

13 500 zł

Ulga termomodernizacyjna
zwrot 17% lub 32% w zależności od progu podatkowego inwestora. Ulga łączy się z programem Czyste Powietrze

Lokalne i gminne

programy wymiany pieców

które czasami sumują się z Czystym Powietrzem. To kwoty rzędu od 3 tysięcy do nawet 50% wartości inwestycji.

Finansowanie termomodernizacji budynku

Podobnie jak przy instalacjach fotowoltaicznych kupując pompę ciepła można skorzystać z preferencyjnego finansowania bankowego. Współpracujemy w tym zakresie z Credit Agricole. Dla naszych klientów wynegocjowaliśmy bardzo atrakcyjne warunki. Oprocentowanie to 4,56% RRSO, raty od 36 do 120 miesięcy. Rata jest stała, a nadpłata nie niesie za sobą dodatkowych kosztów. Możliwość wpłaty dofinansowania w celu znaczącego obniżenia raty.

FAQ