”
Zadzwoń! 730 700 016
Pompy ciepła
najlepszych marek
Mitsubishi, Nibe, Panasonic Rotenso, Netsu i Kaisai
Kompleksowy
montaż
Pomoc
w uzyskaniu Dotacji
Czyste Powietrze
Finansowanie bankowe
do 120 miesięcy, stałe atrakcyjne oprocentowanie
Pompa ciepła składa się z dwóch zasadniczych urządzeń. Jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej. Najprostszy podział pomp ciepła powietrze woda to typ split i typ monoblok.
W pompach typu split wymiana ciepła następuje w jednostce wewnętrznej, a jednostka zewnętrzna i wewnętrzna jest połączona ze sobą instalacją gazową.
W pompach typu monoblok wymiana ciepła następuje w jednostce zewnętrznej. W zależności od modelu i producenta jednostka wewnętrzna jest obecna lub nie. Urządzenie zewnętrzne i instalacja centralnego ogrzewania jest połączona instalacją wodną.
Niezależnie od typu pompy zasada działania jest podobna. Około 75% energii pochodzi z … powietrza, pozostałe 25% to energia elektryczna. Pompa usuwa ciepło z powietrza i przenosi je na wodę, którą podgrzewa (centralne ogrzewanie i ciepła woda użytkowa). Wewnątrz jednostki zewnętrznej znajduje się sprężarka, która jest sercem pompy. Wykorzystuje ona proste prawo fizyki: przy rozprężaniu gazu następuje utrata energii, czyli chłodzenie - to samo zjawisko można zaobserwować przy używaniu dezodorantu, natomiast przy sprężaniu występuje dodatni bilans energetyczny zatem ogrzewanie. Energia ta zostaje następnie przekazana z czynnika gazowego na wodę, która znajduje się w instalacji centralnego ogrzewania. Przy wyjątkowo niskich temeperaturach zewnętrznych pompa ciepła traci na swojej efektywności. Wtedy w urządzeniu samoczynnie włącza się grzałka która w “sztuczny” sposób umożliwia dalszą pracę całego systemu. Najlepsze pompy ciepła mogą utrzymywać w sposób samodzielny zadaną temperaturę w budynku do –12°C na zewnątrz a we współpracy z grzałką do -28°C.
Działanie pompy ciepła wydaje się nieprawdopodobne. Jednak to samo zjawisko tyle że odwrotne umożliwia działanie lodówki lub klimatyzacji.
Technologia pomp ciepła nie jest nowatorska. Znana jest już od 1824 roku, a pierwszy raz zastosowana została w ogrzewaniu w 1945 roku. Rynkowi potentaci jak Biwar (pompa Nibe) czy Panasonic produkują pompy ciepła jakie znamy dzisiaj od lat 70 ubiegłego wieku.
Pompa ciepła pracuje w sposób ciągły i równomierny. Dzięki termostatom pokojowym i zewnętrznym utrzymuje wewnątrz budynku zadaną przez użytkownika temperaturę na przykład 23°C. Użytkownik nie musi wnikać w temperaturę ogrzewania – jak w większości tradycyjnych urządzeń grzewczych. Pompa sama dobiera parametry swojej pracy. Istnieje możliwość zaprogramowania urządzenia w taki sposób, żeby pracowało głównie w godzinach pracy instalacji fotowoltaicznej lub w godzinach tańszej taryfy nocnej.
Wbrew obiegowej opinii pompy ciepła nie są ściśle związane z nowym budownictwem. Warunkiem koniecznym żeby pompa ciepła pracowała sprawnie i adekwatnie do potrzeb ogrzewała budynek jest to żeby był on ocieplony. W szczególności posiadał szczelne okna, izolacje cieplną dachu i ścian. Dobre wysokotemperaturowe pompy ciepła wytwarzają temperaturę nawet do 65oC. Żeby uświadomić sobie ile to jest można mieć na uwadze, że przy 60°C następuje ścianie białka jajka. Jeżeli w tej chwili podczas wielkich mrozów nie masz na kotle wyższych temperatur to pompa ciepła jest dla ciebie. Pompa ciepła będzie współpracowała zarówno z ogrzewaniem podłogowym jak i z grzejnikami.
W mnogości sprzętu dostępnego na rynku warto wiedzieć na jakie cechy pomp ciepła warto zwracać uwagę przy wyborze rozwiązania dla siebie. Pompa ciepła powinna być przecież ekonomiczna i niezawodna a jej głównym zadaniem jest to żeby odpowiednio ogrzała budynek. Te cechy to:
Temperatura wyjściowa pompy: niskotemperaturowa (do 50°) czy wysokotemperaturowa (do 65°)
Sezonowa efektywność grzewcza pompy SCOP – ile prądu zużyje pompa w ciągu sezonu grzewczego – im wyższy parametr tym lepiej
Minimalna temperatura pracy pompy – najlepsze urządzenia są w stanie utrzymać zadaną temperaturę w budynku przy –20° a nawet -28°
Czy pompa jest inwerterowa. Obecność inwertera zwiększa żywotność urządzenia, optymalizuje jego pracę a co za tym idzie ilość zużytej energii.
Pompa jest 1-fazowa czy 3-fazowa? Pompa jednofazowa o mocy 9kW obciąży domową instalacje elektryczną o wiele bardziej niż pompa o mocy 9kW trzyfazowa. Jednofazowe pompy ciepła wymagają mocniejszych zabezpieczeń elektrycznych i kabli o większych przekrojach.
Czy pompa ciepła ma możliwość chłodzenia?
Głośność pracy urządzenia
Długość gwarancji – większość pomp ma gwarancje 3 lata, a pompy od najlepszych producentów 5 lat a nawet 7 lat
Wiarygodność i doświadczenie producenta
Rozumiemy, że sprawa odpowiedniego doboru pompy ciepła i właściwie wykonanego montażu jest kluczowa. To urządzenie ma przecież zapewnić ciepło w domach naszych klientów przez wiele lat. Dlatego oferujemy pompy ciepła z kompleksowym montażem poprzedzony audytem i dokładnym wybadaniem potrzeb klienta. W ramach kompleksowej usługi:
Naszym klientom złożymy również ofertę montażu lub rozbudowy instalacji fotowoltaicznej w celu zapewnienia darmowego zasilania pompy ciepła.
Efektywność
Pompa ciepła jest najbardziej efektywnym elektrycznym urządzeniem grzewczym
Ekonomia
W okresie żywotności zwróci się wielokrotnie
Ekologia
Ogrzewanie zeroemisyjne
Bezpieczeństwo
Zabezpieczenie przed wzrostem cen opału lub gazu
Komfort
Koniec z czasochłonną obsługą pieca
Pompy ciepła są najbardziej efektywnym ogrzewaniem elektrycznym. Potrzebują około 4 razy mniej prądu niż klasyczne piece eklektyczne i 3 razy mniej prądu niż piece indukcyjne. Oznacza to że pompa ciepła jest bardzo tania w eksploatacji.
Konfrontując pompy ciepła z klasycznymi sposobami ogrzewania również okazuje się że jest najefektywniejsza. Eksploatacja pompy ciepła jest prawie 3 razy tańsza niż ogrzewanie węglem, 2 razy tańsza od ogrzewania kotłem gazowym i aż 5 razy tańsza od ogrzewania olejem opałowym!
Zastosowanie taryfy G12 lub G13 spowoduje jeszcze większe obniżenie kosztów energii o około 20-30%. A założenie instalacji fotowoltaicznej o odpowiedniej mocy gwarantuje darmowe ogrzewanie.
Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, który jest najbardziej uniwersalnym medium energii, prąd ten może zasilić pompę ciepła. Ponieważ fotowoltaika pracuje w dzień, a w ciągu roku głównie w sezonie letnim to darmowe korzystanie z pompy ciepła zapewnia rozliczenie prosumenckie – net-billing. Zimą w okresie grzewczym pompa ciepła będzie korzystała z prądu zakupionego za zysk ze sprzedaży prądu w okresach dużego nasłonecznienia. Latem kiedy pompa ciepła produkuje wyłącznie ciepłą wodę użytkową korzysta wyłącznie z czystej energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne.
Przy zakupie pompy ciepła można liczyć na dotacje i ulgi
Program Czyste Powietrze
13 500 zł w podstawowym poziomie dofinansowania
18 000 zł w podwyższonym poziomie dofinansowania
Ulga termomodernizacyjna
zwrot 17% lub 32% w zależności od progu podatkowego inwestora. Ulga łączy się z programem Czyste Powietrze
Lokalne i gminne
programy wymiany pieców
które czasami sumują się z Czystym Powietrzem. To kwoty rzędu od 3 tysięcy do nawet 50% wartości inwestycji.
Podobnie jak przy instalacjach fotowoltaicznych kupując pompę ciepła można skorzystać z preferencyjnego finansowania bankowego. Współpracujemy w tym zakresie z Credit Agricole. Dla naszych klientów wynegocjowaliśmy bardzo atrakcyjne warunki. Rata jest stała, a nadpłata nie niesie za sobą dodatkowych kosztów. Nadpłacając kredyt dotacją Czyste Powietrze czy zwrotem z Ulgi Termomodernizacyjnej można znacząco zmniejszyć ratę lub całkowicie zakończyć spłacanie rat!
FAQ
Czy pompa ciepła ogrzeje mój dom?
Tak! Pompy ciepła są w stanie ogrzać budynek w taki sam sposób jak piece gazowe czy eletryczne. Ich ograniczeniem jest jednak temperatura pracy która wynosi maksymalnie 55-60 stopni. W związku z tym budynek powinien być docieplony.
Czy pompa ciepła będzie pracować w ujemnych temperaturach?
Tak! Graniczny dolny zakres pracy pompy ciepła to od –20 do –28 stopni w zależności od modelu i producenta.
Co stanie się z pompą przy wyjątkowo dużych mrozach?
Każda pompa w naszej ofercie wyposażona jest w dodatkową grzałkę. Temperatura rozpoczęcia pracy grzałki to w zależności od modelu od –9 do –13 stopni. Poniżej tej temperatury pompa przestaje być niezależna i automatycznie włączy grzałkę. Co to oznacza dla użytkownika? Nic. System grzewczy będzie spełniał swoje zadanie czyli utrzymywał zadaną temperaturę w budynku.
Jaką moc pompy potrzebuje?
Moc urządzenia grzewczego zależy od parametrów energetycznych budynku – izolacji, stolarki okiennej, mostków cieplnych, kubatury i powierzchni grzewczej. W doborze mocy grzewczej pomogą nasi specjaliści.
Jaki typ grzejników nadaje się do pomp ciepła?
Pompa ciepła pracuje dobrze w systemie c.o. który zawiera dużą ilość wody. Na przykład ogrzewanie podłogowe, grzejniki żeliwne (naturalnie w ocieplonych budynkach). Przy użyciu buforów 100-200 l pompy współpracują również z nowoczesnymi systemami grzewczymi – grzejnikami panelowymi. Reasumując inwestycja w pompę ciepła nie wiąże się z pełną modernizacją instalacji centralnego ogrzewania.
Czy można stosować dodatkowe źródło energii razem z pompą ciepła?
Tak. Pompa ciepła może współpracować z kotłem gazowym, indukcyjnym i elektrycznym. Zasadnym jest zakup pompy ciepła o mniejszej mocy która może ogrzewać budynek przy temperaturach zewnętrznych do –15 stopni a poniżej automatycznie może włączać się drugie źródło ciepła. W ciągu roku dni kiedy będzie pracować dodatkowe źródło jest kilkanaście.
Czy pompa ciepła wytworzy ciepłą wodę użytkową?
Tak pompa ciepła będzie wytwarzać ciepłą wodę użytkową w sezonie nie grzewczym i grzewczym. Przy czym latem będzie to jej jedyne zadanie. Ciepła woda magazynowana jest w bojlerze.
Do czego doprowadzi przewymiarowanie pompy ciepła?
Przewymiarowanie czyli dobór znacznie mocniejszej pompy doprowadzi do drastycznego skrócenia żywotności urządzenia a konkretnie sprężarki. Stanie się tak dlatego że okresach grzewczych podczas których temperatura oscyluje około 0 stopni lub jest dodatnia pompa będzie się włączała i wyłączała wielokrotnie w ciągu doby. Najlepszym modelem pracy jest zaś praca na małych obrotach w sposób ciągły.
Czy pompa ciepła jest bezpieczna?
Tak. Pompa ciepła jest urządzeniem bezpiecznym. Nawet uszkodzona nie zagraża życiu lub zdrowiu.
Jak ochronić się przed przerwami w dostawie prądu?
Ponieważ pompa ciepła jest urządzeniem elektrycznym, jej zasadniczą wadą jest zależność od dostaw energii elektrycznej. W czasie awarii czy remontu linii pompa nie będzie pracowała. Można zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacji montując agregat prądotwórczy lub magazyn energii.
Ile prądu zużyje pompa ciepła?
Pompa ciepła jest najbardziej efektywnym elektrycznym źródłem ogrzewania. Z 1 kWh prądu może wytworzyć od 2 do 4,5 kWh ciepła. To ile pompa konkretnie zużyje prądu w ciągu roku zleży od parametrów urządzenia oraz od charakterystyki energetycznej budynku. Nie jest to zatem prosta sprawa. Dokładnych wyliczeń w tym temacie można dokonać przeprowadzając audyt energetyczny budynku. Nasi eksperci mogą Ci w tym pomóc i udzielić informacji o tym ile prądu zużyje pompa ciepła w Twoim domu.
Współczynnik COP i SCOP co to jest?
Współczynnik COP jest współczynnikiem efektywności grzewczej. W przypadku pomp ciepła jest zależy od 2 pozostałych wartości: temperatury zewnętrznej i temperatury do której pompa ciepła ogrzewa wodę. COP = 3 oznacza że z 1kWh prądu w danej chwili pompa produkuje 3 kWh ciepła.
Współczynnik SCOP jest to sezonowy współczynnik efektywności grzewczej. Opisuje on wydajność pompy przez cały okres grzewczy naszego klimatu. SCOP = 3,5 oznacza że średnio w sezonie pompa z 1 kWh prądu wytwarza 3,5 kWh ciepła. To współczynnik SCOP wyznacza realną efektywność urządzenia i to na niego warto zwracać uwagę przy wyborze pompy ciepła.
Czy pompa ciepła jest głośna?
Nie, urządzenie zewnętrzne pracuje z głośnością 50-65 dB. Jest to porównywalne z głośnością rozmowy lub dalekiego ruchu ulicznego. Urządzenie słyszalne jest tylko poza budynkiem. Dzięki odizolowaniu drgań i fal dźwiękowych w środku budynku pompa jest niesłyszalna.
Od czego zależy koszt montażu?
Każda kotłownia i każdy system centralnego ogrzewania jest inny. Koszt kompleksowego montażu jest zależny od tego jak dużych przeróbek należy dokonać i jakie dodatkowe urządzenia będą musiały wejść w skład nowego systemu c.o. i c.w.u. Warto mieć na uwadze, że cena samej pompy ciepła stanowi około 60% wartości całego sprzętu i robocizny w kompleksowej usłudze.
Co wchodzi w zakres kompleksowego montażu?
W zakres montażu wchodzą następujące elementy:
Ile trwa montaż pompy ciepła?
Kompleksowy montaż pompy ciepła trwa zazwyczaj 3 dni.
Dofinansowanie czyste powietrze, dla kogo?
Aby otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła o wysokości 13500 zł z programu dotacyjnego Czyste Powietrze należy spełnić następujące warunki:
Dodatkowo na wyższy tak zwany II poziom dofinansowanie mogą liczyć gospodarstwa domowe w których przeciętny miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1563 zł miesięcznie. W podwyższonym poziomie dotacji można otrzymać aż 18000 zł na zakup pompy ciepła.
Na jaki poziom wsparcia można liczyć przy zakupie pompy ciepła?
Osoby kwalifikujące się do programu Czyste powietrze mogą liczyć na 13 500 zł dotacji na zakup pompy ciepła (18 000 zł II poziom dofinansowania) lecz nie więcej niż 45% wartości inwestycji w pompę.
Dodatkowo przy zakupie pompy ciepła można otrzymać zwrot podatku Ulga Termomodernizacyjna. Jest to 17 % (pierwszy próg podatkowy) lub 32% (drugi próg podatkowy).
Praktycznie dofinansowanie pompy ciepła wynosi około 50% poniesionych kosztów.
W niektórych gminach i miastach funkcjonują lokalne programy dotacyjne łączące się z czystym powietrzem. Z takich programów można otrzymać dodatkowo od 3 do 10 tysięcy złotych.
Zadzwoń!
Porozmawiamy o doborze technologii i wycenimy urządzenia!
tel. 730 700 016 - oddzwonimy do Ciebie!