Zadzwoń! 730 700 016

Magazyny energii

Co to jest magazyn energii?

Magazyn energii to bateria litowo-jonowa o dużej pojemności zazwyczaj od 5 kWh do 15 kWh która jest ładowana każdego dnia przez instalacje fotowoltaiczną. Celem magazynowania energii jest ograniczenie oddawania nadwyżek produkcji prądu do sieci energetycznej oraz zabezpieczenie przed przerwami w dostawach prądu. Z założenia prąd w magazynie energii powinien wystarczyć na kilkanaście godzin normalnego funkcjonowania budynku. Żywotność akumulatorów to około 6000 cykli ładowania czyli około 16 lat.

Jak działa cały system?

System magazynowania energii składa się z instalacji fotowoltaicznej, falownika hybrydowego i stacji akumulatorowej. Instalacja fotowoltaiczna pracująca w takim układzie w pierwszej kolejności zasila dom, kiedy produkcja energii przekracza bieżącą konsumpcję falownik hybrydowy rozpoczyna ładowanie baterii. Kiedy magazyn jest już pełny wówczas nadwyżki trafiają do sieci energetycznej i są rozliczane na zwykłych zasadach 80:20. Kiedy po zmroku fotowoltaika przestaje pracować system się odwraca. Prąd stały pochodzi wówczas z magazynu i po przetworzeniu w falowniku hybrydowym trafia do gniazdek. Tak dzieje się każdego dnia. Baterie ładują się każdego dnia i częściowo rozładowują każdej nocy.

Naszym klientom oferujemy 3 zestawy falownik hybrydowy + magazyn energii.

Zestawy te można połączyć w wielu kombinacjach z różnymi panelami fotowoltaicznymi. Możliwe kombinacje:

Falownik KODAK
trzyfazowy

o mocach 5kW, 6kW, 8kW lub 10kW, jednofazowy o mocy 3,7 kW + magazyn energii o pojemności 5,2 kWh lub 10,4 kWh. W tym wariancie dostępna jest też rozbudowa istniejących instalacji fotowoltaicznych o magazyn energii.

Falownik SOLIS + magazyn energii Phylontech

Pojemność od 7 do 14 kWh z możliwością rozbudowy. Aż 15 lat gwarancji na falownik i 10 lat gwarancji magazynu energii.

Falownik
Sermatec

o mocach 3,6 kW, 6 kW lub 10 kW + magazyn Soluna o objętości 7 kWh, 10kWh lub 15 kWh. Rozwiązanie najbardziej ekonomiczne

Instalacja fotowoltaiczna z hybrydowym falownikiem Huawei SUN

system przygotowany do przyszłej rozbudowy o magazyn energii

Magazyny energii montujemy razem z instalacjami fotowoltaicznymi.

Zestawy te są integralną częścią systemu fotowoltaicznego i powinny zostać wykonane przez jednego wykonawcę.

Jakie korzyści daje magazyn energii

Magazynowanie energii z własnej elektrowni niesie za sobą dwie zasadnicze korzyści:

Bezpieczeństwo

Podczas awarii w dostawie energii elektrycznej użytkownik nie traci zasilania w swoim domu. Wszystkie urządzenia elektryczne pracują normalnie, a prąd w gniazdkach ma takie same parametry jak zwykle. Jest to szczególnie ważne przy ogrzewaniu elektrycznym budynku i ciepłej wody użytkowej.

Ograniczenie oddawania nadwyżek prądu do operatora

Zgodnie z obecnymi przepisami zakłady energetyczne bilansują nadwyżki energii 80:20 lub 70:30 ( instalacje powyżej 10 kWp). Magazyn energii ładuje się każdego dnia by częściowo rozładowywać się każdej nocy. Dzięki magazynowaniu części nadwyżek zmniejsza się o około 50% ilość prądu traconego na rzecz operatora.

Możliwość stworzenia systemu off grid

Cyli całkowitego odcięcia się od sieci energetycznej. Sprawdzi się to na przykład w domach letniskowych czy w budynkach znajdujących się w miejscach trudno dostępnych

Magazyny energii i ogrzewanie pompą ciepła

Częstą obawą naszych klientów, którzy zastanawiają się nad inwestycją w pompę ciepła lub piec indukcyjny jest to, że podczas przerw w dostawie prądu nie będą mieć ogrzewania i ciepłej wody. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie magazyn energii, który jest w stanie podtrzymać pracę urządzenia grzewczego czy to pompy czy to kotła indukcyjnego przez kilka godzin – do czasu usunięcia usterki w sieci energetycznej.

FAQ

Zadzwoń!

Porozmawiamy o doborze technologii i wycenimy urządzenia!

tel. 730 700 016 - oddzwonimy do Ciebie!

Wybierz temat, który Cię interesuje

Chcę umówić się na rozmowę
Kotły indukcyjne
Fotowoltaika
Inteligentne sterowanie
Pompy ciepła

Uwagi dodatkowe

hCaptcha