Zadzwoń! 730 700 016

Kotły indukcyjne

EKOLOGICZNE CIEPŁO NA LATA | POTĘGA INNOWACJI

zobacz modele

Modele kotłów indukcyjnych

Ekonomia

Komfort

Ekologia

Trwałość

Czym jest i jak działa kocioł indukcyjny?

Kocioł indukcyjny jest w uproszczeniu piecem eklektycznym z tą zasadniczą różnicą, że nie wykorzystują nieefektywnych grzałek oporowych lecz cewkę Tesli. Czynnik chłodzący którym jest woda przepływa przez cewkę i poddawany jest natychmiastowemu podgrzaniu. Zjawisko indukcji sprawia, że woda podgrzewana jest błyskawicznie a występujące przy tym straty ciepła to zaledwie 1%. Cyrkulacja czynnika grzewczego zapobiega przegrzaniu.

Proces ogrzewania wody w cewce jest cichy, szybki a po nagrzaniu wody do zadanej temperatury sterowniki wyłączają je. Dzięki błyskawicznemu procesowi podgrzewania, inteligentnej cyrkulacji i zaawansowanym sterownikom kotły indukcyjne są około 30% efektywniejsze od tradycyjnych kotłów elektrycznych. 

Dodatkowo mogą być wpięte w miejscu obecnego źródła ciepła bez ingerencji w istniejącą instalację CO i CWU. Nie wpływają negatywnie na stan techniczny rur i grzejników. Piece indukcyjne są komfortowe w użytkowaniu, nie wymagają przeglądów i serwisów.

 

Czynnikiem chłodzącym w piecach indukcyjnych jest po prostu woda nie gaz czy substancje oleiste. Kotły indukcyjne wykonane są z materiałów w pełni podlegających recyklingowi takich jak miedz, tytan, aluminium i stal. Przy zasilaniu kotła instalacją fotowoltaiczną są 100% bez emisyjne i bezpieczne dla środowiska.  

Zastosowanie
kotłów indukcyjnych

Kotły indukcyjne są wszechstronnym urządzeniem grzewczym, które doskonale nadaje się na główne źródło ciepła ale również jako dodatkowe źródło ciepła, czy ogrzewanie wody użytkowej. Kotły indukcyjne mogą być instalowane w budynkach nowych i modernizowanych. W budynkach modernizowanych współpracują z każdym istniejącym systemem CO i nie wymagają wymiany grzejników, rur, zaworów itp. 

Kotły są urządzeniami względnie małymi i mogą w budynkach modernizowanych być zamontowane w miejscu obecnego kotła. Dzięki małej wielkości dobrze nadają się do nowoczesnego budownictwa, nie zabierając cennej przestrzeni. 

Dzięki wszechstronności i swoim zaletom kotły są również dobrym rozwiązaniem dla firm, mieszkań komunalnych, sklepów i spółdzielni mieszkaniowych. 

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie kotłem indukcyjnym?

Kotły indukcyjne to ekonomiczne i ekologiczne źródło ogrzewania domu. Cechuje je wszechstronność zastosowania, wysoka sprawność urządzenia, długa żywotność (aż 30 lat). Inwestujesz więc w raz, a korzystasz bez dodatkowych kosztów przez wiele lat. Niwelujesz koszta przeglądów, napraw, wizyt kominiarza, koszt dostaw węgla. Względem kotła gazowego oszczędzasz czas i pieniądze na zaprojektowanie i wykonanie przyłącza gazu, budowy komina i koszt opłat stałych comiesięcznych rachunków. W dzisiejszych czasach każdy 1m2 powierzchni użytkowej jest cenny, dlatego mała wielkość urządzenia też ma znaczenie.

Kotły indukcyjne są również urządzeniami bardzo bezpiecznymi. Nie istnieje ryzyko nieprawidłowego lub nieodpowiedzialnego użytkowania grożącego zatruciem tlenkiem węgla czy przegrzaniem jak w przypadku kotłów węglowych. W piecach indukcyjnych nie jest stosowany palny gaz jak w przypadku instalacji gazowych czy pomp ciepła. Nie emituje promieniowania elektomagneczynego ani magnetycznego.   

Urządzenie takie jak kocioł indukcyjny jest bardzo komfortowe w użytkowaniu.

Przy użyciu nowoczesnej automatyki użytkownik steruje ciepłem siedząc wygodnie na kanapie lub będąc poza domem. 

 

W ostatnim czasie na Polskim rynku dynamicznie rozwinął się sektor przydomowych eletrowni słonecznych.

Kocioł indukcyjny w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi daje możliwość częściowej lub całkowitej redukcji kosztów ogrzewania.

 

Często lokalne rozporządzenia zmuszają właścicieli domów do wymiany nieefektywnego zródła ogrzewania.

Na szczęście mogą oni skorzystać z dotacji takich jak “Czyste Powietrze” “Ulga termomodernizacyjna” lub lokalnych programów poprawiających jakość powietrza. Kupując kocioł indukcyjny nie jesteś więc zadany tylko na siebie - możesz liczyć na zwrot znaczącej części poniesionych kosztów.  

Jak dobrać moc urządzenia i

ile energii elektrycznej zużyje kocioł indukcyjny?

Dobór urządzenia grzewczego pwinien zostać każdorazowo uprzedzony audytem energetycznym lub dokładnym wywiadem z inwestorem. Urządzenie grzewcze powinno zostać dobrane w taki sposób, żeby podczas najzimniejszych zimowych dni zapewniało komfort termiczny.

 

Moc kotła indukcyjnego zależy od kilku istotnych czynników takich jak:

- Powierzchnia ogrzewana

- Lokalizacja geograficzna budynku

- Charakterystyka budynku – docieplenie ścian i dachu, rodzaj okien i inne informacje na temat termiki budynku

- Sprawność istniejącej instalacji C.O. - ilość zużywanego paliwa, rodzaj grzejników, rodzaj rur

- Przyzwyczajenia domowników - komfortowa temperatura w domu zimą, używanie dodatkowych zródeł ciepła takich jak kominek czy klimatyzacja

Posiadając te informacje można dobrać moc kotła oraz oszacować zużycie energii w skali roku. Dobór optymalnej mocy grzewczej jest istotny ponieważ przewymiarowanie kotła indukcyjnego wiąże się z podwyższonymi kosztami urządzenia, a niedowymiarowanie może powodować dyskomfort termiczny podczas zimnych dni.   

Gdzie można stosować piec indukcyjny?

Piec indukcyjny można zastosować przy wszystkich typach centralnego ogrzewania. Zarówno tam gdzie są kaloryfery, czy ogrzewanie wodne podłogowe jak i wtedy gdy są użyte materiały: stal, aluminium, PCV i miedź. Kotły indukcyjne mogą współpracować również z istniejącymi źródłami ciepła takimi jak: 

Piec gazowy

Kominkowy płaszcz wodny

Kolektory słoneczne (solary)

Węglowy piec z podajnikiem

Kotły na pelet i inną biomasę

Kotły na olej

Piece indukcyjne można zastosować więc zarówno jako główne źródło ciepła, dodatkowe źródło ciepła oraz zapasowe źródło ciepła.

Uniwersalność piecy indukcyjnych

 

Piece współpracują ze wszystkimi rodzajami instalacji centralnego ogrzewania jak i ze wszystkimi innymi źródłami ciepła. Kotły indukcyjne mogą być źródłem ciepła zarówno w małych lokalach, domach jednorodzinnych jak i w budynkach większych takich jak skepy, warsztaty a nawet hale produkcyjne.

 

Dzięki uniwersalności, małym wymiarom i zaawansowanej automatyce sterującej piece indukcyjne można stosować w każdym przypadku. Kotły indukcyjne produkują nie tylko ciepło ale również ciepłą wodę uzytkową.

Piec indukcyjny

Alternatywa dla ogrzewania gazowego

Piec indukcyjny posiada kilka zasadniczych zalet względem innych obecnie popularnych zródeł ogrzewania.

W nowych domach, gdzie alternatywą jest instalacja gazowa nie wymaga wykonania kosztownego przyłącza gazu do budynku, dodatkową oszczędność można zyskać na koszcie budowy komina, piec indukcyjny charakteryzuje się małymi wymiarami, kotłownia więc może być bardzo mała.

W istniejących budynkach wymiana pieca na elektryczny zmiast gazowego ma następujące zalety: nie jest wymagana żadna modernizacja instalacji C.O. ani wymiana kaloryferów, brak konieczności przeprowadzania przeglądów, brak kosztów utrzymania komina, bardzo cicha praca (niestety kotły gazowe mogą być bardzo głośne).

Dodatkowym aspektem jest bezpieczeństwo. Gaz ziemny jest substancją wybuchową, która w razie awarii może doprowadzić do zagrożenia życia i zdrowia domowników.  

Przy zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej piece indukcyjne stają się darmowym źródłem ogrzewania, przy ogrzewaniu gazem nie ma takich możliwości a użytkownicy są narażeni na wahania cen paliw.   

Porównanie pomp ciepła i pieców indukcyjnych

Koszt zakupu pieca to poniżej 50% wartości pompy ciepła

Temperatura wytwarzana przez piec to do 70 stopni, temperatura wytwarzana przez pompę to maksymalnie 60 stopni (wysoko temepraturowe) lub 50 stopni (niskotemperaturowe) 

Kiedy temperatura zewnętrzna spada poniżej zera efektywność pieca nie zmienia się, efektywność pompy drastycznie spada. Przy –10 stopniach pompy ciepła potrzebują dodatkowego źródła ciepła, a przy –20 stopniach nie są w stanie ogrzać domu

Efektywność pracy pieca (98%) jest stała podczas całego jego życia, a efektywność pompy ciepła maleje z roku na rok

Piec indukcyjny nie wymaga corocznych przeglądów, żeby utrzymać gwarancję pompy ciepła należy raz w roku zrobić przegląd. Cena takiego przeglądu to 250-400 zł  

Dobre pompy ciepła zużywają mniej prądu niż piece indukcyjne

Żywotność pieca szacuje się na 30 lat, żywotność pomp ciepła to około 15-18 lat

Co dzieje się na montażu?

Większość naszych klientów korzysta z pełnej, kompleksowej usługi w której skład wchodzi sam kocioł, automatyka sterująca kotłem oraz usługa montażu. Wszystkie nasze ekipy posiadają niezbędne uprawnienia i certyfikaty do wykonywania takich prac montażowych.

Montaż pieca indukcyjnego trwa zazwyczaj 1-2 dni.  Pod szerokim pojęciem montaż rozumiemy:

 

- Dostarczenie pieca i wszystkich pozostałych drobniejszych komponentów

- Wszystkie podzespoły elektryczne (zabezpieczenia, kable itp.)

- Doprowadzenie zasilania 3 fazowego do kotłowni (jeżeli jest taka konieczność)

- Wszystkie podzespoły hydrauliczne (rury, zawory, trójniki itp.)

- Przyłączenie pieca do istniejącej instalacji C.O. i C.W.U

- Montaż automatyki

- Rozruch urządzenia i kontrola szczelności

- Przekazanie całości dokumentacji

- Kurs obsługi

Jak przygotować się do montażu pieca indukcyjnego?

Jedyne co jest zadaniem naszych klientów przed montażem to przygotowanie ekipie miejsca pracy w kotłowni.

Wszystkim innym zajmiemy się kompleksowo.

Współpraca ogrzewania prądem z instalacją fotowoltaiczną?

Zarówno instalacje fotowoltaiczne jak i ogrzewanie prądem w przeciągu ostatnich kilku lat stało się niezwykle popularne.

 

Same panele fotowoltaiczne nie wystarczą do ogrzania domu, jednak zapewnią najbardziej uniwersalne medium energii czyli prąd. Dzięki automatyce sterującej piecem użytkownik ma możliwość tak zaprogramować swoje urządzenie grzewcze, żeby pracowało głównie wtedy kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd. Współpraca fotowoltaiki z piecem indukcyjnym jest więc możliwa. I jest to rozwiązanie najbardziej efektywne ekonomicznie.

 

Co jednak kiedy piec ma pracować, a jest pochmurny dzień?

Wtedy pobieramy "zmagazynowany" prąd w sieci energetycznej i zasilamy nim kocioł indukcyjny.

fotowoltaika
Jak ograniczyć koszty ogrzewania piecem indukcyjnym?

Najkorzystniejszym sposobem ograniczenia kosztów zużycia energii przez piec indukcyjny jest zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Rozwiązanie to pozwala na całkowicie darmowe ogrzewanie domu. Koszt inwestycji jest amortyzowany przez wiele lat, ponieważ żywotność kotła indukcyjnego jak i systemu fotowoltaicznego to około 30 lat.

 

A co dla tych którzy chcieliby jeszcze taniej? Prąd będący nadwyżką z instalacji fotowoltaicznej magazynowany jest w zakładzie energetycznym, jednak zakład pobiera z naszego magazynu 20% energii jako opłatę. Czy można to ominąć ? Jak najbardziej. Przy zastosowaniu bufora ciepła o dużej objętości piec może pracować w dzień kiedy zasilany jest bezpośrednio “niepodatkowanym” prądem z elektrowni dachowej, piec wytwarza więc ciepło do bufora. Ciepło z bufora można potem użyć w dowolnym momencie, wieczorem, nocą i wcześnie rano.

Nie mam możliwości montażowych fotowoltaiki,

a chcę ogrzewać jak najtaniej

Z powodu braku miejsca, konieczności wymiany pokrycia dachowego czy różnych powodów natury praktycznej lub prawnej nie wszędzie można założyć wymaganą moc instalacji fotowoltaicznej. Istnieje rozwiązanie dla znaczącego ograniczenia kosztów ogrzewania prądem. Średnia cena 1 kWh prądu w taryfie G11 (normalnej) to 65 groszy. Istnieją jednak inne taryfy między innymi G12 gdzie ceny dzienne i nocne są rozdzielone. Wówczas w godzinach 13:00 do 15:00 oraz od 22:00 do 6:00 cena 1 kWh wynosi około 45 gr. Przy zastosowaniu bufora ciepła i odpowiednim zaprogramowaniu automatyki pieca można koszt ogrzewania zredukować o 30%.

Dotacje

Stając przed wyzwaniem wymiany obecnego źródła ogrzewania, dużej termomodernizacji budynku lub remontu kotłowni można spodziewać się, że zwrot części kosztów można uzyskać w postaci dotacji oraz ulg. Jakie dotacje przysługują przy montażu pieca indukcyjnego?

  • Dotacja “Czyste powietrze” - rządowy program wspierający wymianę nieefektywnych pieców węglowych. Może ją uzyskać każdy kto pozbędzie się starego kotła, zamontuje nowe źródło ogrzewania a jego dochodny nie przekraczają 100 zł w skali roku. Przy jednoczensym złożeniu pieca indukcyjnego i instalacji fotowolataicznej można liczyć na dodatkowe 5000 zł dotacji z tego programu.
  • “Ulga termomodernizacyjna” - zwrot podatku wysokości 17% lub 32% wszystkich poniesionych kosztów. Łączy się z “Czyste powietrze”
  • Lokalne programy dotacyjne – sprawdź w swojej gminie lub urzędzie miasta jakiej wysokości wsparcie możesz uzyskać. Dotacje lokalne łączą się z “Ulgą termomodernizacyjną”, czasami również z “czyste powietrze”.

Na chwilę obecną przy montażu kotła indukcyjnego można uzyskać nawet 50% dotacji. 

Automatyka

Dostępne są 3 warianty automatyki sterującej kotłem indukcyjnym. Wybór najlepszej opcji zależy od inwestora i jego potrzeb.

Wariant I

podstawowa

W skład zestawu wchodzą: zabezpieczenia elektryczne oraz termiczne cewki kotła, sterowniki do ręcznego egulowania tmperatury C.O, sterowniki do ręcznego regulowania temperatury C.W.U, automatyczny system sterowania czasem pracy pomp obiegowych, elektroniczny zegar czasowy – kontrola nad godzinami pracy c.o. oraz C.W.U.

 

Wariant ten pozwala na 16 różnych modeli pracy centralnego ogrzewania, dzięki czemu można dostosować pracę kotła do instalacji fotowoltaicznej, taryfy G12, G13 oraz do upodobań i trybu życia domowników.

Wariant II

zaawansowana

Wariant ten jest wariantem podstawowym rozszeżonym o sterownik radiowy kontrolujący pracę kotła oraz termostaty pokojowe. System ten pozwala na inteligentną pracę kotła, oraz na sterowanie centralnym ogrzewaniem nie w kotłowni lecz w dowolnym pomieszczeniu.

Wariant III

SmartDom

Wydajność kotła, temperatura i godziny pracy zarządzane są przez inteligentny system sterowany przez urządzenie mobilne lub komputer. W skałd zestawu wchodzą termostaty pokojowe, czujniki temperatury zewnętrznej oraz centrala sterująca. Zaletą tego systemu jest pełen komfort, maksymalna optymalizacja zużywanej energii oraz możliwość sterowania systemem będąc poza domem.

Ekonomia = Fotowoltaika

Zobacz ofertę

Inteligentne sterowanie to komfort i oszczędność

Zobacz więcej

Zamów kosztorys pieca indukcyjnego

FAQ

Zadzwoń!

Porozmawiamy o doborze technologii i wycenimy urządzenia!

tel. 730 700 016 - oddzwonimy do Ciebie!

Wybierz temat, który Cię interesuje

Chcę umówić się na rozmowę
Kotły indukcyjne
Fotowoltaika
Inteligentne sterowanie
Pompy ciepła

Uwagi dodatkowe

hCaptcha