Zadzwoń! 730 700 016

Fotowoltaika

CO JEST DLA CIEBIE WAŻNE? KOMU ZAUFASZ?

Jaką technologię chcesz wybrać?

NOWOŚĆ! Panel Full Black

 

- 30 lat gwarancji na wydajność
- Zastosowane technologie MWT, Perc, Halfcut
- Sprawność modułu 20,6%
- Gwarancja na uzysk w 30 roku około 83% mocy

Panele Mono Kryształ

 

Panele monokrystaliczne to

- ekonomia i uniwersalność
- sprawnośc powyżej 20%
- 25 lat gwarancji na uzysk
- half cut

Jakie korzyści daje fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim niezależność ekonomiczna. Własna elektrownia redukuje do zera rachunek za energię elektryczną i zabezpiecza przed przyszłymi podwyżkami cen prądu. Inwestycja w fotowoltaikę jest bezpieczna, pieniądze włożone w elektrownie nie są obciążone ryzykiem, stopa zwrotu z inwestycji jest szybka. Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem trwałym, o dużej żywotności. To inwestycja na pokolenia. Instalacja fotowoltaiczna podwyższa wartość nieruchomości, bo kto nie chciałby mieć w swoim nowym domu darmowego prądu? Nie można zapominać również o aspekcie ekologicznym, czyli redukcji zanieczyszczeń emitowanych przez konwencjonalne źródła energii.

Z czego zbudowany jest system fotowoltaiczny?

Instalacja fotowoltaiczna jest system, oznacza to, że zbudowana jest z wielu elementów i podzespołów, który każdy jest istotny, a ich jakość wpływa na ogólną cenę całej instalacji, wielkość produkcji prądu oraz bezpieczeństwo. Podstawowym elementem są panele fotowoltaiczne, zamocowane na dachu lub na gruncie na systemie montażowym. System montażowy paneli dostosowany jest do konstrukcji dachu, pokrycia dachowego i kątu nachylenia. Panele połączone są ze sobą szeregowo za pomocą kabli solarnych oraz złączek M4. W sytuacjach gdy na dachu mogą występować zacienienia stosuje się optymalizatory.

Są to urządzenia odłączające z szeregu nieefektywny (zacieniony) panel. Z panelami fotowolaticznymi połączony jest falownik (inwerter), zadaniem tego urządzenia jest transformacja prądu stałego produkowanego przez panele na prąd zmienny o parametrach takich jak prąd w naszych gniazdkach. Falownik jest najdroższym i najbardziej newralgicznym urządzeniem w całym systemie fotowoltaicznym. Dlatego istotną częścią systemu są zabezpieczenia chroniące go przed przepięciami oraz uziemienie.

Falownik podłączony jest do domowej sieci Wi-Fi, dzięki temu użytkownik jak i firma wykonująca montaż mają możliwość śledzenia parametrów pracy systemu. Falownik podłączony jest bezpośrednio do domowej sieci elektrycznej, miejsce takiego podpięcia to zazwyczaj rozdzielnia główna lub 3 fazowy kabel (siła). System fotowoltaiczny poprawnie wykonany i z zastosowaniem odpowiednich zabezpieczeń jest bezpieczny, jednak prawo wymaga dodatkowego zabezpieczenia przeciwpożarowego. Wobec czego ostatnią częścią składową instalacji są rozłączniki przeciwpożarowe i zabezpieczenie skrzynek.

Zasada działania?

Elektrownia słoneczna pracuje wtedy kiedy świeci słońce, czyli od wschodu do zachodu. Żeby panele fotowoltaiczne produkowały prąd nie potrzebne jest jednak pełne słońce, pracują one z mniejszą wydajnością przy zachmurzeniu, deszczu a nawet pod ciekną warstwą śniegu. Prąd z elektrowni dachowej w pierwszej kolejności zasila urządzenia pracujące w danej chwili w budynku, jeśli zaś w słoneczny dzień powstaje nadwyżka, to jest ona wysyłana do sieci energetycznej. Wcześnie rano, wieczorami i przy brzydkiej pogodzie kiedy fotowoltaika produkuje mało prądu, może się okazać, że nie wystarcza on na pokrycie chwilowego zapotrzebowania pracujących w domu urządzeń. Wtedy część prądu płynie z elektrowni dachowej a część ze zmagazynowanej w sieci nadwyżki z dni słonecznych. Ostatecznie bilans energetyczny w skali roku przy dobrze dobranej instalacji zamyka się na 0. Czyli wyprodukowany i zmagazynowany przez nas prąd nie marnuje się tylko zostaje w 100 % wykorzystany, nie ma również niedoboru czyli nie ma potrzeby kupować w zakładzie energetycznym dodatkowych kilowatów.

Dzięki aplikacji masz pełną kontrolę nad pracą elektrowni i jej uzyskami

Nadwyżki prądu?

W słoneczny dzień instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej prądu niż w danym momencie gospodarstwo domowe jest w stanie zużyć. Powstaje nadwyżka, która jest oddawana do sieci energetycznej, by użytkownik fotowoltaiki mógł odebrać ją w nocy i zimą.

Zakłady energetyczne zgodnie z ustawą o OZE z 2016 roku mają obowiązek taką nadwyżkę odbierać. Nie do końca jest to jednak darmowa współpraca. Zakład energetyczny pobiera prowizje wysokości 20% nadwyżki energii z instalacji do 10 kWp, oraz 30% z instalacji większych niż 10 kWp. Czy taki układ z zakładem energetycznym jest korzystny? Tak, jest to najkorzystniejszy sposób rozliczenia nadwyżek. Jest to spowodowane tym, że magazynowanie prądu we własnych zestawach akumulatorowych jest w tym momencie bardzo drogie. Dzięki rozliczeniu się z zakładem energetycznym możemy korzystać z własnego prądu również w nocy i w zimą kiedy produkcja jest mała.

 

Prąd akumulowany w sieci energetycznej rozliczany jest w skali roku. Naddatek wyprodukowany latem wykorzystywany jest zimą. Taki mechanizm nazywany jest bilansowaniem energii. Przy odpowiednio zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej bilans roczny to 0, czyli przy rozliczeniu się z zakładem energetycznym nie ma żadnych dopłat do energii.

Ile prądu wyprodukuje elektrownia

Jednostką podstawową opisującą wielkość instalacji fotowoltaicznej jest 1 kWp. Produkcja prądu z 1 kWp w Polskich warunkach pogodowych to średnio 1000 kWh. Oznacza to, że przeciętnie instalacja o mocy 5,5 kWp wyprodukuje 5500 kWh, w zależności od pogody ta produkcja może być o kilka procent wyższa lub niższa w skali roku. O produkcji prądu poza pogodą decyduje szereg różnych czynników takich jak:

  • Orientacja dachu względem stron świata
  • Kąt nachylenia dachu
  • Możliwości chwilowych zacienień od kominów, jaskółek czy drzew
  • Zastosowany sprzęt - między innymi czułość i wydajność falownika

Dobór wielkości instalacji

Wielkość instalacji fotowoltaicznej zależna jest od rocznego zapotrzebowania prądu gospodarstwa domowego. Innymi słowy im większe zużycie prądu tym więcej paneli fotowoltaicznych. Doświadczony i rzetelny przedstawiciel bierze pod uwagę również przyzwyczajenia domowników (czy prąd zużywany jest głównie za dnia, czy głównie wieczorem i w nocy), kąt nachylenia dachu, możliwości zacienień, orientacje dachu względem stron świata. Dobre dobranie mocy fotowoltaiki spowoduje, że ilość prądu wyprodukowanego w 100% pokryje zapotrzebowanie.

 

Przy obliczeniach warto mieć na względzie również plany domowników czyli możliwość dołożenia urządzeń elektrycznych takich jak pompa ciepła, kocioł indukcyjny, kuchenka elektryczna czy bojler elektryczny. Dokładając dodatkowe panele dajemy sobie dodatkowe możliwości: darmowego ogrzewania, chłodzenia, gotowania a co za tym idzie oszczędności na opale i gazie oraz komfort.

Jakiego sprzętu użyć - czy instalator ma znaczenie ?

Przy doborze podzespołów instalacji fotowoltaicznych oraz firmy wykonawczej należy mieć na względzie kilka istotnych cech.

Panele fotowoltaiczne

 

- Użyta technologia – monokrystaliczna lub polikrystaliczna
- Dodatkowe systemy takie jak half-cut, half cell, odporność na PID
- Wielkość modułu
- Moc panela – czyli ile prądu jest w stanie wyprodukować 1 panel podczas największego nasłonecznienia
- Wydajność - czyli ile prądu produkuje panel z 1 m2
- Gwarancja poducenta
- Gwarancja na uzysk prądu - czyli przez ile lat panel będzie produkował konkretną ilość prądu
- Liniowy spodek mocy – o ile procent wydajność panela będzie spadała rok do roku
- Wskaźniki temperaturowe
- Wytrzymałość
- Wiarygodność marki i doświadczenie producenta
- Estetyka

Falowniki

 

- Wydajność - pożądana jak największa >97%
- Czułość - decyduje o tym jak wcześnie rano instalacja zacznie pracować i jak późno wieczorem przestanie
- Gwarancja producenta
- Przewidywana żywotność
- Możliwość serwisowania w Polsce - większość falowników pochodzi z krajów Europy Zachodniej i Chin, istotne jest więc żeby naprawiane były w Polsce, nie podróżowały po całym świecie
- Poziom zintegrowania z automatyką monitorującą
- Temperatura pracy – czy falownik może być wystawiony na ujemne temperatury
- Rodzaj chłodzenia - falowniki chłodzone wentylatorami nie powinny być umieszczane w zapylonych pomieszczeniach
- Doświadczenia producenta oraz powszechność stosowania falownika

Na co warto zwrócić uwagę
przy wyborze firmy fotowoltaicznej

Doświadczenie - jak długo firma zajmuje się montażem instalacji fotowoltaicznych?

Uprawnienia – czy ekipy montażowe mają niezbędną wiedzę i uprawnienia? Brak uprawnień może powodować, że sprzęt straci swoją gwarancję w chwili wmontowania.

Kompleksowość - czy poza samymi robotami firma zajmuje się projektem, zgłoszeniem do zakładu energetycznego, pomaga w dofinansowaniach, monitoruje swoje instalacje?

Gwarancje – ile lat rękojmi daje firma na wykonane przez siebie usługi? Rynkowy i prawny standard to 2 lata i trzyma się tego większość wykonawców. Większe i dłużej działające firmy podnoszą ten standard do 7 lub nawet 15 lat.

Wiarygodność

Opieka pomontażowa nad klientem

Konieczność wykonywania płatnych przeglądów – upewnij się czy żeby utrzymać gwarancje należy wykonywać coroczne przeglądy i ile one kosztują

Wiedza – czy przedstawiciele i doradcy firmy wykazują się wiedzą i potrafią doradzić klientom adekwatny do warunków sprzęt?

Terminy montażu – istotne, żeby elektrownia na dachu pracowała jak najszybciej

Atrakcyjność finansowania – czy firma daje wsparcie swoim klientom przy pozyskiwaniu środków na inwestycje i jak atrakcyjne jest to względem ofert rynkowych banków?

Dotacje i wsparcie

Osoba podejmująca decyzje o założeniu fotowoltaiki nie jest zostawiona sama sobie w kwestii finansowania inwestycji. Może skorzystać z kilku programów dotacyjnych oraz ulg. Z jakich?

Program “Mój prąd”

Dotacja 5000 zł dla każdej instalacji fotowoltaicznej o wielkości od 2 kWp do 10 kWp zamontowanej w latach 2019-2025.

Program “Czyste powietrze”

Dotacja 5000 zł dla osób, które przy wymianie nieefektywnego węglowego kotła instalują panele fotowoltaiczne

Ulga termomodernizacyjna

Zwrot podatku o wysokości 17% (I próg podatkowy) lub 32 % (II próg podatkowy) wartości zakupionej instalacji fotowoltaicznej

Ulga w podatku rolnym

Rolnicy mogą liczyć na ulgę w podatku rolnym o wysokości 25% poniesionych przy zakupie kosztów

Program “Słoneczne dachy”

Nieoprocentowana pożyczka dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych udzielona przez WFOŚiGW

Programy dotacyjne lokalne

W miastach i gminach

Uzyskaj finansowanie własnej elektrowni

Ponieważ instalacja fotowoltaiczna jest zakupem na pokolenia (żywotność to około 30 lat) to warto zastosować sprzęt wysokiej jakości i wybrać dobrą firmę. Nie każdy posiada wystarczające środki w gotówce, nie oznacza to jednak że musi rezygnować z zakupu lub przez kilka lat odkładać oszczędności. W tej chwili banki zapewniają atrakcyjną ofertę finansowania. Oprocentowanie takich kredytów to od 3% do 5 % RRSO, bez prowizji i bez dodatkowych opłat. Rata jest stała (niezależna od WIBOR) i zazwyczaj można jej wysokość ustalić na równą lub mniejszą obecnym rachunkom za prąd. Dzięki temu oszczędzanie na rachunkach za prąd zaczyna się od samego początku.

Opłacalność własnej elektrowni

Wielkość instalacji fotowoltaicznej a co za tym idzie jej cena zależy od zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna, wykonana na dobrej jakości sprzęcie zwraca się zazwyczaj od 5 do 7 lat. Jeżeli inwestor chce skorzystać z finansowania bankowego, wówczas rata może być niższa od obecnych rachunków i oszczędności zaczynają się od pierwszego roku.

 

Kolejnym aspektem opłacalności fotowoltaiki jest ochrona przed rosnącymi z roku na rok opłatami za prąd. Rachunek 200 zł rosnący o 5% rocznie po 10 latach będzie wynosił 325 zł.

 

Dodatkowo posiadając własny prąd można pomyśleć o urządzeniach których nie chcieliśmy mieć ze względu na ich duży pobór energii, na przykład kuchenka elektryczna, bojler elektryczny czy klimatyzacja. Elektryczne ogrzewanie wody, dogrzewanie klimatyzacją w okresach przejściowych czy gotowanie na płytach indukcyjnych zapewnia oszczędności również na gazie (gotowanie) oraz opale w sezonie letnim i przejściowym.

Ogrzewanie domu instalacją fotowoltaiczną

Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, który jest najbardziej uniwersalnym medium energii. Pomimo faktu, że panele fotowoltaiczne nie zapewniają ciepła bezpośrednio to są zasilaniem dla źródeł ogrzewania. Jakie urządzenia mogą być zasilane za pomocą fotowoltaiki?

Przede wszystkim piece elektryczne i indukcyjne, te drugie zużywają przy tym znacznie mniej energii niż klasyczne piecyki oporowe. Pompy ciepła powietrzne i gruntowe. Ogrzewanie podłogowe klasyczne jak i na podczerwień - rozwiązanie dedykowane dla budynków nowo budowanych. Do ogrzewania lub dogrzewania można wykorzystać również klimatyzatory.

Na czym polega kompleksowość wykonywanych usług

Być może obawiasz się że decyzja o zamontowaniu fotowoltaiki na twoim dachu wiąże się z wieloma formalnościami, pozwoleniami i załatwianiem dokumentów. Niektóre firmy w tym nasza zajmują się nie tylko montażem ale również tymi formalnościami. Nasza usługa jest więc kompleksowa, zaczyna się od pierwszej rozmowy z przedstawicielem, obliczeń wielkości instalacji, przygotowaniem projektu, załatwieniem finansowania, dostarczeniem sprzętu, montażem, dokumentacją powykonawczą, zgłoszeniem do zakładu energetycznego, złożeniem wniosków o dofinansowanie, doradzazniu klientowi ws rozliczeń z zakładem energetycznym, monitoringiem instalacji, serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym.

Fotowoltaika dla przedsiębiorstw

Ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorstw są dużo wyższe niż dla gospodarstw domowych, a dodatkowo rosną w szybszym tempie. Oznacza to że fotowoltaika dla przedsiębiorcy jest jeszcze bardziej opłacalna niż w przypadku domów jednorodzinnych. Okres zwrotu inwestycji to 3-4 lata, a zakupu można dokonać za pośrednictwem atrakcyjnych leasingów. Panele fotowoltaiczne pojawiają się więc na dachach sklepów, hal produkcyjnych a nawet na galeriach handlowych. Firmy decydujące się na montaż fotowoltaiki mogą liczyć na preferencyjne warunki w firmach zajmujących się montażem i wynegocjować atrakcyjne ceny.

FAQ