Wysokie ceny gazu – ogrzewanie domu w nowej rzeczywistości

 

Na przełomie 2021 i 2022 roku miał miejsce skokowy wzrost cen gazu ziemnego. Według informacji URE dla gospodarstwa domowego o 57% a dla przedsiębiorców nawet 400 %. Obecnie Polaków przed skokową podwyżką chroni antyinflacyjna tarcza, jednak już od połowy 2022 roku ceny gazu ziemnego uderzą w nasze portfele. Co to oznacza dla przysłowiowego Kowalskiego?

 

Dotychczas zamontowanie kotła gazowego było najczęściej wybieranym sposobem termomodernizacji w Polsce. Duże zaufanie do tego sposobu ogrzewania, stałe ceny paliwa gazowego i niski koszt inwestycji były kuszące. Teraz przed montażem kotła gazowego osoba chcąca wymienić nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe zastanowi się dwa razy i najprawdopodobniej wybierze inne rozwiązanie.

 

 A co z osobami które już mają kocioł gazowy i chcą uchronić się przed wysokimi rachunkami? Alternatywą dla nich może być wymiana kotła gazowego na pompę ciepła, piec elektryczny, bufor ciepła czy kocioł na pellet. Zwłaszcza przy zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej rozwiązania które do tej pory były nieco mniej korzystne niż gaz zyskują na opłacalności. Pomysłem wartym rozważenia może być również połączenie kotła gazowego z kotłem indukcyjnym o małej mocy w efekcie czego przy niskich kosztach inwestycyjnych uda się ograniczyć koszt gazu o 60%. W każdej sytuacji warto poradzić się eksperta który po przeprowadzeniu profesjonalnego audytu energetycznego doradzi rozwiązanie najbardziej korzystne

0
Feed

Zostaw komentarz