Fotowoltaika vs. Solary

 

Bardzo często podczas rozmów na temat tego czym jest fotowoltaika spotykam się z tym że mylnie uważa się że produkują ciepło. Pomyłka zazwyczaj bierze się z wizualnego podobieństwa paneli fotowoltaicznych do kolektorów słonecznych zwanych potocznie solarami. Czym się to różni, jak rozpoznać i czy fotowoltaiką można ogrzać wodę użytkową?

 

Solary a Fotowoltaika

 

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne mają dwie wspólne cechy. Oba są prostokątami montowanymi na dachu i oba wytwarzają czystą ekologiczną energię. Solary produkują ciepło, a konkretnie w słoneczne dni podgrzewają wodę do około 40 stopni. Fotowolatika produkuje energię elektryczną. W solarach płynie ciecz która jest podgrzewana przez promienie słońca. Z uwagi na ciecz Solary są ciężkie, ich montaż wymaga sporych przeróbek w budynku, dach musi mieć odpowiednio mocną konstrukcje i konieczne jest zwrócenie panelu dokładnie na południe.

 

Panele fotowoltaiczne produkują prąd dzięki płytkom krzemu które znajdują się pod warstwą szkła. Masa jednego panelu to zazwyczaj 16-18 kg.  Nie ma ściśle określonych wymagań co do kąta pochylenia dachu czy kierunku świata, choć skierowane na południe pod kątem 35-45 stopni pracują najlepiej. Znaczącą przewagą fotowoltaiki nad Solarami jest mała awaryjność i to że medium które produkują czyli prąd może być wykorzystany na wiele sposobów.

 

Jak rozpoznać co to za panele?

 

Po ilości. Paneli fotowoltaicznych na potrzeby gospodarstwa domowego jest zdecydowanie więcej. Przeciętna ilość paneli na dachu to od 10 do 20, czasem więcej. Fotowoltaika montowana jest zazwyczaj na płasko. Kolektory słoneczne zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Na potrzeby domku jednorodzinnego wystarczają 2-3 panele. Kolektory zazwyczaj montuje się na dodatkowej konstrukcji, chyba, że dach i kierunek świata jest pod ściśle określonym kątem.

0
Feed

Zostaw komentarz