Dofinansowanie na fotowoltaikę. Ulga Termomodernizacyjna

 

Kwota dofinansowania z rządowego programu Mój Prąd może wydawać się zbyt niska i niezachęcająca wystarczająco do zainwestowania we własną elektrownię fotowoltaiczną. Z pomocą przychodzi kolejny program dzięki któremu można nabyć fotowoltaikę dużo mniejszym kosztem. Oba dofinansowania łączą się!

 

Na czym polega Ulga Termomodernizacyjna?

 

Każda osoba wykonująca remont związany z poprawieniem parametrów energetycznych swojego domu może ubiegać się o zwrot podatku z tytułu Ulgi Termomedernizacyjnej. Pieniądze te zostają zwrócone przez Urząd Skarbowy po rozliczeniu PIT beneficjenta za rok ubiegły. Roboty które podlegają pod Ulgę Termomodernzacyjną to między innymi ocieplenie budynku, wymiana pieca na ekologiczny, montaż pompy ciepła i montaż paneli fotowoltaicznych. Z programu nie mogą skorzystać niestety osoby które swój dom dopiero budują.

 

Wysokość dofinansowania

 

Beneficjent programu może ubiegać się o zwrot 17 % lub 32% wartości inwestycji. Kwota od której obliczony będzie podatek pochodzi z faktury wystawionej przez wykonawcę. Osoby będące na I progu podatkowym otrzymują 17% zwrotu, lecz kwotę nie wyższą niż 9 010 zł. Osoby będące na II progu podatkowym otrzymują 32% zwrotu, lecz nie więcej niż 16 690 zł.

 

Przykład

 

Pan Adam jest zatrudniony na umowę o pracę, znajduje się więc na I progu podatkowym. Pan Adam kupił instalacje fotowoltaiczną za 20 000 zł i skorzystał z dofinansowania 5 000zł z programu Mój Prąd. Z pozostałej kwoty czyli 15 000zł może otrzymać zwrot 2 550 zł czyli 17%. Łączna kwota dofinansowania wyniosła 7 550 zł czyli aż 38%.

 

„Co jeśli nie płacę rocznie tyle podatku?”

 

To pytanie bardzo często słyszymy od swoich klientów. Wtedy Urząd Skarbowy ma maksymalnie 6 lat na amortyzację, czyli wypłacenie pieniędzy na raty. Policzmy jednak na spokojnie. Osoba otrzymująca wynagrodzenie 3 000 zł na rękę odprowadza miesięcznie510 zł podatku. Czyli w skali roku to aż 6120 zł. Uspokajamy więc, że zdecydowana większość naszych klientów otrzyma dofinansowanie w jednej dużej transzy.

0
Feed

Zostaw komentarz