Dofinansowanie na fotowoltaikę. Program rządowy Mój Prąd

 

Chęć oszczędzania i życia w bardziej ekologiczny sposób skłania coraz szersze grono posiadaczy domów jednorodzinnych do inwestowania w odnawialne źródła energii. Jeszcze więcej potencjalnych inwestorów w OZE zastanawia się nad sensem ekonomicznym wydania niemałej sumy na własną elektrownie. Na szczęście dla nich w 2019 roku ruszył rządowy program dofinansowujący budowę własnych elektrowni dachowych „Mój prąd”. Fundusze pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do wypłaty przeznaczono 1 mld zł a nabór kończy się 18.12.2020.

 

Ile wynosi dofinansowanie z programu Mój Prąd?

 

Każdy posiadacz nowej instalacji fotowoltaicznej może ubiegać się o dofinansowanie wysokości 5000 zł. Kwota ta jest wypłacana po złożeniu wniosku i wszystkich niezbędnych załączników, bezpośrednio na konto inwestora w jednej transzy.  Warto wiedzieć, że dofinansowanie jest zwolnione z podatku dochodowego i beneficjent nie musi uwzględniać tej kwoty w rozliczeniu PIT.

 

Jakie warunki należy spełnić żeby dostać dofinansowanie z programu Mój Prąd?

 

Nabór do programu w roku 2020 trwa od 13.01 do 18.12 a o wypłaceniu dofinansowania decyduje kolejność zgłoszeń. Innymi słowy kto pierwszy ten lepszy. Na chwilę obecną wypłacono już 21 tysięcy dofinansowań. Instalacja fotowoltaiczna powinna spełnić kilka wymagań, alby inwestor kwalifikował się do programu Mój Prąd. Fotowoltaika musi zostać zakupiona w roku 2019 lub 2020. Instalacja musi mieć moc pomiędzy 2 a 10 kWp. Wartość inwestycji musi być wyższa niż 10 000 zł. Dodatkowo instalacja musi być zgłoszona do Zakładu Energetycznego a użytkownik musi być Prosumentem (osobą fizyczną która pobiera i produkuje prąd).

 

Klika słów o składaniu wniosków.

 

Choć powyższe wymagania wydają się być restrykcyjne. Jednak uspokajamy, 99% nabywców fotowoltaiki automatycznie je spełnia. Do tej pory wnioski mogli składać zarówno inwestorzy jak i firmy wykonujące fotowolatikę dla swoich klientów. W czasie pandemii osoby fizyczne nie mogą składać wniosków w formie papierowej, tylko za pośrednictwem konta zaufanego założonego w banku. Może to stanowić dla niektórych pewien problem. Dlatego my składamy wnioski i załatwiamy wszelkie formalności za swoich klientów.

0
Feed

Zostaw komentarz