Bufor ciepła zamiast kotła węglowego

 

Elektryczne bufory ciepła zasilane elektrycznie, na przykład grzałkami oporowymi czy kotłem indukcyjnym są ciekawym rozwiązaniem w budynkach modernizowanych. Zdolności bufora do akumulacji ciepła przez wiele godzin umożliwiają nagrzanie setek litrów w nocy kiedy w tańszej taryfie G12 prąd jest o połowę tańszy a w dzień wykorzystanie zgromadzonego tam ciepła w instalacji centralnego ogrzewania. Jest to rozwiązanie o połowę tańsze w eksploatacji niż ogrzewanie zwykłym kotłem oporowym czy elektrodowym.

 

 

Czy bufor ciepła nadaje się zamiast kotła węglowego? Od 1 stycznia 2023 roku w Polsce obowiązywał będzie całkowity zakaz palenia w bezklasowym piecu węglowym. A od 2028 roku można będzie użytkować wyłącznie kotły węglowe 3 i 4 klasy. Oznacza to że setki tysięcy gospodarstw domowych czeka obowiązkowa termomodernizacja swojego budynku. Jednym z wielu sposobów modernizacji poza ogrzewaniem gazowym, kotłem pelletowym jest również ogrzewanie elektryczne w tym bufory ciepła.

 

Bufory nadają się doskonale do zastąpienia kotła gazowego. Są proste w montażu, uniwersalne i wytwarzają wysoką temperaturę, nawet do 80 stopni. Minusem jest dość duży wymiar urządzenia, nie w każdej kotłowi może znaleźć się tyle przestrzeni.

 

Temperaturą w buforze i godzinami pracy zarządza automatyczne sterowanie kotła. Sterowniki można ustawić na wiele trybów. Kluczem jest to, że ogrzewanie nagle przestaje być uciążliwe. Koniec z dorzucaniem do pieca, wyrzucaniem popiołu i wizytami kominiarza. Automatyczne sterowanie buforem umożliwia bezobsługową pracę i sprawia że inwestor jednym kliknięciem zmienia temperaturę w budynku i parametry pracy urządzenia.

 

Przy usunięciu nieefektywnego kotła węglowego inwestor może liczyć na dotację z Czystego Powietrza, która w przypadku buforów ciepła wynosi aż 7 500 zł w wariancie podstawowym i 15 000 zł w wariancie rozszerzonym dotacji. Od pozostałej kwoty inwestor może uzyskać jeszcze zwrot podatku z tytułu Ulgi Termomodernizacyjnej czyli 17%. Łącznie dotacje na bufory grzewcze wynoszą od 40% do 70% poniesionych kosztów!  

0
Feed

Zostaw komentarz