Bufor ciepła – ogrzewanie elektryczne akumulacyjne

 

Inwestorzy zainteresowani elektrycznym ogrzewaniem często zadają sobie pytanie co dla ich portfela będzie korzystniejsze. Czy może zakup pompy ciepła który wiąże się z niemałym początkowym wydatkiem ale za to użytkowanie pompy ciepła jest najtańsze w skali roku, czy może zakup znacznie tańszego kotła indukcyjnego, który potrzebuje jednak więcej energii elektrycznej? Czy jest złoty środek? Niezbyt drogie urządzenie grzewcze które jest tanie w eksploatacji. Ciekawym rozwiązaniem jest elektryczne ogrzewanie akumulacyjne. Dlaczego warto pomyśleć o buforach ciepła i jak to działa?

 

 

Bufor ciepła to nic innego jak wielki akumulator ciepła w postaci kilkuset litrowego zbiornika gorącej wody. Bufory podłączone są instalacją centralnego ogrzewania. Idea buforów ciepła polega na tym, że raz nagrzana w nich woda pozostaje nagrzana na wiele godzin w tym czasie instalacja centralnego ogrzewania „czerpie” zakumulowane w nich ciepło ogrzewając budynek. Proces schładzania czyli inaczej opróżniania takiego akumulatora ciepła może trwać aż 24 godziny! Wodę w buforze może podgrzewać grzałka elektryczna, kocioł indukcyjny, kocioł gazowy czy pelletowy. Objętość bufora jak i konieczna do jego ogrzania moc grzewcza zależy od parametrów termicznych budynku oraz od objętości wody w systemie centralnego ogrzewania.

 

Jak jednak powiązać akumulację ciepła z oszczędnościami na ogrzewaniu budynku? Odpowiedzią jest niesamowita zdolność bufora do akumulacji ciepła przez wiele godzin z wykorzystaniem tanich taryf G12, G12w i G13. Różnica w cenie 1 kWh w taryfie nocnej która trwa od godziny 22:00 do 7:00 i od 13:00 do 15:00 względem taryfy dziennej sięga ponad 50%. W związku z tym ogrzanie bufora ciepła w godzinach taniej taryfy i czerpanie z niego przez pozostałe godziny doby zapewnia aż o 50% tańsze ogrzanie budynku! Grzałki bufora zarządzane są przez system sterujący który umożliwia ustalenie godzin grzewczych i który można zaprogramować tak aby temperatura w budynku była przez całą dobę stała i komfortowa dla domowników. Innymi słowy wykorzystanie bufora ciepła jest ulgą dla portfela i jednocześnie sprawi że ogrzewanie przestanie zawracać nam głowę.

 

Jak to wygląda w praktyce? Weźmy na warsztat średniej wielkości dom, do którego należy dostarczyć 10 000 kWh ciepła. Załóżmy że wybieramy klasyczne ogrzewanie elektryczne w taryfie G11 czyli standardowej bez rozróżnienia na taryfę dzienną i nocną, wtedy musimy w sezonie zakupić 10 000 kWh prądu po cenie 75 gr/kWh. Rachunek za prąd wyniesie 7500 zł rocznie. Teraz sprawdźmy ile będzie kosztowało to samo 10 tys. kWh zakupione w nocą w taryfie G12. Według stawek Tauron na rok 2022 cena 1 kWh energii eklektycznej w taryfie nocnej to 38 gr. Oznacza to że za ogrzanie domu zapłacimy 3800 zł czyli w kieszeni zostaje 3700 zł !

 

Jaki bufor dobrać do Twojego budynku i ile prądu trzeba aby go zasilić wyjaśnią nasi eksperci.   

 

0
Feed

Zostaw komentarz